VŠTJ MEDICINA PRAHA
Login:    Heslo:      registrace
Praha, SalmovskáPraha, Gymnázium Na Vítězné plániCeské BudějovicePlzeňTachovRC Ostrov nad Ohří
sobota, 19. ledna 2019, svátek má Doubravka

BARI klub

Typy výkonů

Adjustabilní bandáž

Adjustabilní bandáž

Adjustabilní gastrická bandáž patří mezi výkony, které omezují množství stravy. Bandáž rozdělí žaludek do dvou částí zaškrcením manžetou (její utažení je možné regulovat). Žaludek pak má tvar přesýpacích hodin – horní malá část (tzv. pouch) se při konzumaci potravy naplní a tím je vyvolán pocit sytosti. Poté se potrava přes úzký spojovací kanálek uvolňuje do dolní části žaludku, odkud pak pokračuje dále do střeva.

Úzký spojovací kanálek je „rizikovým místem“ – může dojít k jeho ucpání potravou (slupky z ovoce a zeleniny, špatně rozkousaná sousta, velká sousta, „kulička“ pečiva, větší kus masa, apod.).

Nároky na stravování jsou tedy u tohoto výkonu větší než u jiných typů výkonů – bandáž je tedy vhodná pro člověka, který má spíš hlad než chuť, má dostatek sebekontroly pro dodržování redukčního režimu a stravovacích omezení a nekonzumuje velké množství ovoce a zeleniny. Méně vhodná je pro člověka, který potřebuje zredukovat více kilogramů.

Bandáž je výkon vratný – lze ji zrušit.

Sleeve gastrektomie

Sleeve gastrektomie

Sleeve gastrektomie se řadí mezi výkony, které omezují množství přijaté potravy – žaludek je zmenšen do tvaru úzké trubice (připomínající rukáv oděvu – odtud jeho anglický název „sleeve“). Docílí se toho tak, že se seřízne velké zakřivení žaludku, zbývající část žaludku se sešije a vytvaruje do trubice.

Tento výkon omezuje pocit hladu také díky tomu, že je odstraněna ta část žaludku, kde je produkován hormon ghrelin, který je „spoluzodpovědný“ za pocit hladu.

Sleeve je výkon nevratný, který je možné časem (pro větší hmotnostní úbytky) „předělat“ na výkon kombinovaný „přepojením střeva“. Sleeve je vhodný pro toho, koho moc netrápí chutě, ale má hlavně hlad, má rád ovoce a zeleninu – stravovací omezení u tohoto výkonu nejsou tak striktní jako u bandáže.

Plikace

Plikace

Plikace je velmi podobná sleevu jen s tím rozdílem, že se velké zakřivení žaludku neodřezává – složí se, sroluje a prošije. Vše tedy zůstává, jen žaludek je menší, čímž je omezeno množství přijaté potravy.

Nároky na stravování jsou velmi podobné jako u sleevu.

Tento výkon patří k nejmladším, je údajně vratný, ale nedá se následně předělat na výkon kombinovaný jako sleeve.

BPD (s duodenální výhybkou)

BPD

BPD s duodenální výhybkou neboli biliopankreatická diverze se zachovanou duodenální pasáží se řadí mezi výkony kombinované – to znamená, že částečně omezuje množství přijaté potravy a současně zasahuje do procesu vstřebávání látek z potravy. Jedná se o výkon nevratný.

U tohoto výkonu je žaludek o něco zmenšen – zmenšená část je pak napojena na tenké střevo, jímž prochází strava do dalších částí trávicího traktu. Zbylá část žaludku se odstraňuje, duodenum (dvanáctník) zůstává beze změny, putují jím trávicí šťávy ze žlučníku a slinivky.

Vznikají tak tedy dvě kličky střeva – jedna, kterou putuje potrava ze zmenšeného žaludku, a druhá, do které jsou vylučovány trávící šťávy ze slinivky a žlučníku. Tyto kličky se po určité vzdálenosti spojí, trávicí šťávy se smísí s obsahem z potravy a teprve tehdy se vstřebá nejvíce látek. Protože mají ke vstřebání „k dispozici“ kratší část střeva, než obvykle, vstřebá se tedy méně živin. U tohoto výkonu převažuje omezení vstřebávání látek nad omezením množství přijaté potravy.

Tento typ výkonu je shovívavý k občasnému porušení redukční diety, ale je nutné při něm v pravidelných intervalech sledovat hladiny vitamínů, minerálů a dalších látek v těle. Je vhodný pro člověka, který má občas „chuť“ a potřebuje zredukovat více kilogramů.

Roux-Y gastrický bypass

Roux-Y gastrický bypass

Gastrický bypass patří mezi výkony kombinované – působí na snížení hmotnosti oběma způsoby – omezením množství přijaté potravy i částečným omezením vstřebávání látek.

Je docela podobný BPD s duodenální výhybkou – žaludek je zde zmenšen na poměrně malý objem a napojen na kličku tenkého střeva, která vede potravu. Ze zbývající části žaludku, (která zůstává na svém místě a neodstraňuje se) pak vede druhá klička, kterou putují trávicí šťávy ze žlučníku a slinivky. Zhruba po 1,5 m délky se kličky spojí, potrava se promísí s trávicími šťávami a rozběhne se proces vstřebávání látek.

Na rozdíl od BPD s duodenálním „switchem“ je zde menší žaludek, ale společná (spojená) klička střeva je delší – potrava se tedy může vstřebávat v delším úseku tenkého střeva. U gastrického bypassu tedy převažuje omezení potravy nad omezením vstřebávání látek.

I u tohoto zákroku je třeba pravidelně sledovat hladiny vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek v těle. Stejně jako BPD je i tento výkon nevratný, vhodný pro člověka, který má občas „chuť“ a potřebuje zredukovat více kilogramů.